Czym jest toner?
Obecnie drukarki laserowe to jeden z najbardziej popularnych typów urządzeń drukujących. Ich bliskimi przodkami są kserokopiarki, których nazwa została zaczerpnięta od amerykańskiej firmy Xerox – twórcy techniki kserograficznej.
Toner to określenie, które na dobre przylgnęło do wszystkich wkładów dedykowanych do drukarek laserowych. Używając tego terminu mamy na myśli sproszkowaną barwiącą substancję chemiczną stosowaną w kartridżach do drukarek laserowych i kopiarek. Toner do drukarki składa się zazwyczaj z dwóch frakcji: większych kulek szklanych i bardzo drobnych odpowiednio zabarwionych kulek żywicy termoplastycznej. Cząstki są naprawdę bardzo małe. Ich średnica waha się od 0,1 do 100 mikrometrów. W ofercie sklepów z materiałami eksploatacyjnymi dostępne są tonery Dr Tusz, oryginalne oraz tonery zamienne.
Zasady działania drukarek laserowych
Sposób działania drukarek laserowych został ,,zapożyczony’’ od kserokopiarek. Proces ten rozpoczyna się od przygotowania wałka, który pokryty jest światłoczułym materiałem lub krzemem. Przed rozpoczęciem procesu zostaje naelektryzowany, kolejno odbywa się naświetlanie laserem lub linijką diodową, przez co ładunek elektryczny zostaje utracony w naświetlonych miejscach.
Wady i zalety drukarek laserowych
Wśród największych wad drukarek laserowych wymieniany jest koszt zakupu urządzenia, które przewyższa cenę drukarki atramentowej. Ponadto, drukarka laserowa, zwłaszcza ta kolorowa ma większe gabaryty, przez co będzie dość dużo miejsca. Kolejną wadą są dość wysokie ceny oryginalnych materiałów eksploatacyjnych, przez co użytkownicy często decydują się na zakup tonerów zamiennych. Z kolei plusy drukowania laserowego to wysoka jakość, która sprawdza się na co dzień – w domu, pracy czy szkole, szybkość wydruków oraz spora wydjaność tonera. W sprzedaży znajdziemy szeroki wybór oryginalnych i zamiennych tonerów, dzięki czemu nie ma problemu z zakupem materiałów eksploatacyjnych.