Czym jest tusz do drukarki?
Każda drukarka atramentowa wymaga dobrze dopasowanego tuszu, który będziemy musieli regularnie kupować do jej sprawnego działania. Tusze do drukarek potocznie nazywane są nabojami, wkładami lub atramentami i możemy je kupić bez problemu w sklepach z materiałami eksploatacyjnymi dla drukarek. Przed drukowaniem dokumentów warto zrobić dokładne rozeznanie, jakiego tuszu wymaga nasze urządzenie i ile kosztuje. Dzięki temu unikniemy rozczarowania w momencie, gdy używany przez nas tusz się skończy w najbardziej niespodziewanym momencie.
Rodzaje tuszy do drukarek atramentowych
Proces drukowania polega na wystrzeliwaniu malutkich kropel środka barwiącego przez mikroskopijne dysze znajdujące się w głowicy drukarki przechodzącej nad elementem zadrukowanym. W drukarkach atramentowych stosowane są dwa rodzaje tuszy DrTusz, najczęściej stosuje się jednak naraz oba typy. Pierwszy z nich to tusz barwnikowy zwany też rozpuszczalnikowym. To jednorodny płyn, zdolny do tworzenia maleńkich kropli. Dzięki niemu możemy otrzymać wydruki wysokiej jakości w codziennym zastosowaniu – w domu, pracy czy szkole. To, co wyróżnia ten rodzaj tuszu to mała odporność na zewnętrzne warunki, przez co można go z łatwością zmyć wodą. Jego wadą jest podatność na promieniowanie UV – blaknięcie czy tarcie.
Drugim rodzajem jest tusz pigmentowy, który zawiera stałe cząstki, zwane pigmentami. Odporny jest na czynniki zewnętrzne, takie jak działanie promieni UV czy tarcie.
Podział druku atramentowego
Druk powstały przy pomocy drukarki atramentowej możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza metoda zwana jest termiczną. W głowicy termicznej urządzenia, atrament jest rozpylany na powierzchnię papieru w szybkiej sekwencji za pośrednictwem kilku dysz. W każdym kanale dyszy znajdują się elementy termoczułe. Po utworzeniu napięcia elektrycznego, w przeciągu niespełna 100 mikrosekund elementy te ogrzewają się do temperatury 300-400 °C. Konsekwencją jest błyskawiczne nanoszenie atramentu na papier (tworzący się pęcherzyk pary tuszu wyrzuca kroplę z dyszy).
Druga metoda znana jest jako piezoelektryczna, gdzie zasadniczą rolę odgrywają piezoelektryczne kryształy. Pod wpływem ładunku elektrycznego kryształy wyginają się, wywierając nacisk na membranę, wytwarzając ciśnienie i przenosząc tusz przez kanały dyszy, przez co finalnie rozpryskuje się na powierzchni papieru.