Drukarka atramentowa – czy jej zakup jest opłacalny?

drukarki atramentowe są długo sprawnePostęp technologiczny dotyczy wszystkich sprzętów elektronicznych. Nie inaczej jest w przypadku drukarek. Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele osób mogło pochwalić się tego typu urządzeniem we własnym domu. Obecnie znajduje się niemal w każdym gospodarstwie domowym, a co więcej, poza znanymi drukarkami atramentowymi Dr Tusz, pojawiły się również drukarki laserowe, doceniane przede wszystkim za szybkość druku. Czy opłaca się zatem inwestować jeszcze w drukarki atramentowe i komu mogą się przydać?

Wyższa jakość obrazów i zdjęć

Drukarki atramentowe nadal posiadają znaczną przewagę nad urządzeniami laserowymi jeżeli wziąć pod uwagę wydruk obrazów oraz zdjęć. Dzięki zastosowaniu dobrego atramentu są w stanie zaoferować druk bardzo wysokiej jakości, który przekłada się na odpowiednią szczegółowość fotografii, a także zadowalające nasycenie kolorów. Drukarki atramentowe poradzą sobie z tym zadaniem znacznie gorzej. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że działanie drukarki atramentowej w znacznej mierze uzależnione jest od wyboru tuszu oraz rodzaju papieru. Jeżeli chcemy być pewni, że stosujemy najlepszy tusz do naszej drukarki, to warto postawić na produkty oryginalne. Niektóre zamienniki mogą bowiem nie spełnić naszych oczekiwań, szczególnie gdy wyprodukowane zostały przez nieznane marki.

Koszt eksploatacji drukarki atramentowej

Zależny jest on przede wszystkim od wspomnianego już tuszu. Oryginalne wkłady nie są tanie, dlatego w przypadku częstego druku, możemy ponieść stosunkowo wysokie koszty. Drukarki atramentowe znacznie rzadziej ulegają awariom niż urządzenia laserowe, a wymiana poszczególnych części jest tańsza. Ponadto, ich wybór w sklepach jest nadal o wiele bardziej różnorodny, a cena zazwyczaj niższe, dlatego też nadal wybierane są o wiele częściej i chętniej, zwłaszcza jeżeli wziąć pod uwagę gospodarstwa domowe. W firmach przewagę mogą mieć zaś urządzenia laserowe.